9 spôsobov, ako prilákať zákazníkov do vášho obchodu

Môžete ponúkať akokoľvek kvalitný tovar alebo poskytovať tie najlepšie služby, no keď k tomu nepridáte niečo navyše, len ťažko budete žať v podnikaní úspech. V súvislosti s tým by malo byť jedným z vašich dlhodobých cieľov udržiavanie stálej klientely a zároveň získavanie nových zákazníkov. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať najmä druhej kategórii, teda novým zákazníkom. Poradíme vám, ako ich prilákať do vášho obchodu a motivovať k návratu k vám.

Ako prilákať zákazníkov do vášho obchodu

Dizajn obchodu, dobre zaškolený personál, cielená reklama, zľavy, akcie, vernostné programy a mnoho iného. To všetko má prirodzený vplyv na tok nových zákazníkov do vášho obchodu. Dajte šancu niektorým z nasledujúcich tipov a výsledky nenechajú na seba dlho čakať.

1. Investujte do atraktívneho dizajnu

V mnohých prípadoch je to práve obal, čo predáva produkt alebo službu. A čo iné môže byť reprezentatívnejším obalom ako práve dizajn samotnej prevádzky? Pokiaľ máte obchod alebo koncept, ktorému veríte na 100 %, investujte do atraktívneho dizajnu. Z praxe vyplýva, že efektívny dizajn obchodu môže zvýšiť predaj až o 40 %. Lákajte preto nových zákazníkov aj na atraktívne priestory, moderné vybavenie, príjemné osvetlenie či tematickú hudbu a vôňu. Môže to byť jeden z rozhodujúcich faktorov, prečo vás nový zákazník uprednostní pred konkurenciou. Jednoducho sa u vás bude cítiť lepšie.

2. Dbajte na dobre zaškolený personál

Prvý dojem – nech sú pre vás tieto dve slová motiváciou, výstrahou a zároveň cieľom. Pamätajte, že je to práve personál, kto zastupuje a prezentuje váš obchod, vašu značku a vaše produkty. A taktiež berte na vedomie, že noví zákazníci si veľmi dobre zapamätajú svoj prvý dojem z vášho personálu. Aj to môže rozhodnúť o tom, či sa k vám v budúcnosti ešte vrátia. Uistite sa preto, že členovia vášho personálu presne vedia, čo od nich očakávate. V tomto smere môžu napomôcť aj teambuildingy, ktoré sa dajú využiť na zlepšenie vzťahov s vaším personálom. Dobré vzťahy s podriadenými sú výborným predpokladom, že vo vašom obchode bude panovať dobrá atmosféra.

3. Nepodceňujte marketingové aktivity

Vaše marketingové aktivity môžu mať mnoho podôb – od tlačenej reklamy cez Google Ads až po promo na sociálnych sieťach. Je však dôležité, aby ste poznali svoju cieľovú skupinu a prezentovali ju odborníkom, ktorí reklamu efektívne zacielia. Alebo oslovte influencerov, s ktorými môžete na začiatok vyskúšať napríklad barterovú spoluprácu. Pošlete im svoj produkt, ktorý odprezentujú na svojich sociálnych sieťach, čím nasmerujú svojich fanúšikov (nových zákazníkov) priamo k vám. Podobne môžete postupovať aj v prípade, že podnikáte v službách. Ak napríklad prevádzkujete kozmetický salón, poskytnite influencerke výmenou za promovanie určitú procedúru.

Fotenie produktov na sociálne siete

4. Využívajte výpredaje, zľavy a akcie

Ak je niečo, na čo zákazníci skutočne reagujú, tak sú to výpredaje, zľavy a akcie. Nezabúdajte preto pravidelne využívať zvýhodnené cenové ponuky aj vo svojom obchode. Ide o skvelý spôsob, ako prilákať úplne nových zákazníkov. Výpredaje, zľavy a akcie vždy ohraničujte časom, aby ste v potenciálnych zákazníkoch vzbudili dojem, že sa musia čo najviac ponáhľať.

5. Ponúkajte vernostné programy

Efektívnym spôsobom, ako osloviť nových zákazníkov, je aj ponúkanie vernostných programov. Nalákajte nových zákazníkov do svojho obchodu napríklad na zbieranie bodov za nákupy. Ponúknite potenciálnym zákazníkom niečo navyše, niečo, čo im vaša konkurencia nedá. Z opakovaných nákupov budú profitovať nielen zákazníci, ale aj vy. Nová klientela sa totiž časom stane stálou. Vernostný program môže mať viacero podôb – od individuálnych zákazníckych profilov cez virtuálne peňaženky až po spomínané zbieranie bodov či automatické klubové systémy. Ak sa chcete o tejto oblasti, vďaka ktorej zaručene prilákate nových zákazníkov do svojho obchodu, dozvedieť viac, kontaktujte náš obchodný tím. Radi vám pomôžeme.

6. Stavte na moderné technológie

Kráčajte s dobou – uľahčite život sebe, svojmu personálu aj zákazníkom. Skvele vám v tom pomôžu moderné technológie. Uveďme si to na príklade gastroprevádzky. Ak máte reštauráciu, bar či kaviareň, dajte personálu možnosť využívať mobilné platobné terminály, vďaka ktorým rýchlejšie obslúžia hostí. Zákazníkov potešíte aj Inteligentnými stolmi a možnosťou objednávania či platenia priamo spoza stola pomocou QR kódov – bez prítomnosti obsluhy. Samozrejme, je toho omnoho viac. Moderný pokladničný systém ponúka funkcie, ktoré zjednodušia život prevádzke a pozdvihnú jej úroveň aj v očiach zákazníkov.

Platba mobilom

7. Budujte svoju značku

Stalo sa vám niekedy, že ste si pri pomyslení na určitú farbu predstavili konkrétnu značku? Alebo ste si v súvislosti s nejakou firmou automaticky vybavili jej logo, slogan, prípadne maskota? To všetko je výsledok úspešného brandingu, teda budovania značky. Je to síce beh na dlhú trať, no mali by ste mu venovať pozornosť. Odmenou vám bude nielen postupný prísun nových zákazníkov, ale aj rozširovanie povedomia o vašej značke. Asociujte podnikanie s konkrétnou farbou, so zapamätateľným logom či s chytľavým sloganom.

8. Komunikujte na sociálnych sieťach

Najviac ľudí v online prostredí sa dnes nachádza na sociálnych sieťach, preto sústreďte verejnú komunikáciu na svoje firemné účty napríklad na Facebooku či Instagrame. Dajte si pritom záležať na prejave a dobre zvažujte každý príspevok či každú reakciu na otázky, dopyt i recenzie. Aj vaše verejné vystupovanie môže totiž rozhodnúť o tom, či sa k vám niekto príde pozrieť po prvýkrát. Tak ako ho môže prilákať vaša slušná komunikácia, váš ústretový prístup k zákazníkom či vaše promptné riešenie vzniknutých situácií, môže ho odlákať vaše nemiestne či ofenzívne vyjadrovanie, prípadne neochotné komunikovanie.

9. Dajte novým zákazníkom niečo navyše

Rozhodujúcim faktorom, prečo vás nový zákazník uprednostní pred konkurenciou, môže byť aj úplná drobnosť. Ponúknite novým zákazníkom napríklad zľavu 5 % na prvý nákup, prípadne im venujte zľavový poukaz na druhý nákup. Alebo ponúkajte darčekové balenie grátis v predvianočnom období, prípadne aj inokedy, keď zákazník kupuje pre niekoho darček. Jednoducho dajte zákazníkom niečo navyše – niečo, čo ich motivuje k návšteve.

Darčekové balenie

Ako začať

Je viac ako pochopiteľné, že sa vám nepodarí zrealizovať všetky tipy na prilákanie nových zákazníkov do vášho obchodu naraz. Vôbec si však z toho nerobte ťažkú hlavu. Vnímajte to ako dlhodobý proces a začnite postupne. Vyberte si jeden-dva tipy, ktorých zakomponovanie do vašej prevádzky je v súčasnosti najjednoduchšie a najrýchlejšie. A keď časom uvidíte reálne výsledky (nárast počtu nových zákazníkov vo vašom obchode), určite vás to namotivuje na skúšanie ďalších.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard