Ktorý pokladničný systém je pre vás ten pravý?

Hneď ako začnete poskytovať svojim klientom nejaké služby alebo predávať zákazníkom tovar, podľa zákona im budete musieť vystavovať pokladničný doklad. V tomto smere vám bude nápomocný pokladničný systém, ktorý je akousi nadstavbou klasickej registračnej pokladnice. Na rozdiel od nej však prinesie do vášho podnikania mnoho nových možností v podobe zaujímavých funkcií. Nezáleží na tom, či máte masážny salón, kaderníctvo, malý obchodík alebo gastroprevádzku. Poradíme vám, ktorý POS systém bude najideálnejší práve pre vaše potreby.

Ako si vybrať POS systém?

Moderné POS systémy ponúkajú celý rad zaujímavých funkcií, ktoré vám pomôžu napríklad aj so spravovaním zásob, s nastavovaním vernostných programov alebo s automatizovaním objednávkových procesov. Ich výber pritom vôbec nie je zložitý. Prirodzene sa začína prieskumom trhu a zisťovaním informácií o tom, čo vám môže ten či onen dodávateľ poskytnúť.

Nehľadajte však výlučne najlacnejší POS systém. Vyhodnocujte, čo všetko vám dodávateľ ponúka „v balíku“. Možno sa nakoniec rozhodnete pre naoko drahšie riešenie, v rámci ktorého však dostanete oveľa viac funkcií akoby ušitých na mieru presne pre váš typ prevádzky.

Vyberte si POS systém podľa typu prevádzky

Máte maloobchodnú prevádzku, ako napríklad potraviny, mäsiarstvo, kvetinárstvo alebo obchod s oblečením, drogériou, hračkami, rozličným tovarom či potrebami pre zvieratká?

V tom prípade budete potrebovať pokladničný systém, ktorého hlavnou devízou bude rýchla a jednoduchá obsluha. Okrem toho by ste mali spozornieť aj pri téme skladových zásob. Keďže sa vás budú týkať pravidelné inventúry, dbajte na to, aby mal váš nový POS systém celú skladovú evidenciu takpovediac v malíčku. No a samozrejmosťou by mala byť podpora snímačov, elektronických váh, vernostných systémov, zákazníckych kariet atď.

Podnikáte v gastrooblasti a vediete reštauráciu, bar, pizzeriu, kaviareň či cukráreň?

Potom upriamte pozornosť na pokladničný systém, ktorý vám umožní využívanie funkcionalít, akými sú napríklad Mobilný čašník, Inteligentný stôl, vyvolávací systém či Kitchen Display System. Ocenia ich nielen vaši zamestnanci, ale aj vaši hostia. Samozrejme, ani v tomto prípade sa nezaobídete bez dobrého skladového hospodárstva, v rámci ktorého budete musieť pozorne a dopodrobna sledovať aj nalievanie alkoholu. A keď ide o gastrosegment, výhodou je taký pokladničný systém, ktorý automaticky ponúkne aj možnosť napojenia na externé objednávkové a donáškové portály (Wolt, Bolt, Foodora a pod.).

Poskytujete zákazníkom určité služby, napríklad v kaderníctve, masážnom alebo kozmetickom salóne?

Ako pri maloobchode, aj pri službách sa štandardne kladie dôraz na rýchlu a jednoduchú prácu s pokladničným systémom. V menších priestoroch určite oceníte POS systém kompatibilný so zariadením kompaktných rozmerov. A pri výbere pokladničného systému do služieb myslite aj na verných zákazníkov – zíde sa vám dobre vyladený vernostný systém. Myslite však aj na budúcnosť. Ak budete chcieť popri službách predávať s nimi súvisiace produkty, aj tu bude vhodný POS systém umožňujúci sledovať stav zásob.

Alebo sa venujete stánkovému predaju?

Aj v tomto prípade odporúčame rýchly a jednoduchý POS systém, ktorý vám zaistí prehľadnú kategorizáciu a inventúru tovaru či tlač uzávierok. Malo by ísť o systém, ktorý bude môcť bežať na kompaktnom mobilnom zariadení – ideálne ako platobný terminál a registračná pokladnica v jednom.

Vedeli ste, že? Vyššie opísané požiadavky pre všetky typy spomínaných prevádzok ponúka pokladničný systém iKelp Pokladňa.

Funkcie systému iKelp Pokladňa

Tipy pri výbere pokladničného systému

Keď sa na to pozrieme o čosi komplexnejšie, výber pokladničného systému nie je len o funkciách a zohľadnení typu prevádzky. Svoju rolu môže v konečnom dôsledku zohrať aj „technickejšia stránka“ POS systému. Čo ešte?

Choďte do cloudového softvéru

Väčšina POS systémov dnes funguje na cloude. To znamená, že k svojim údajom môžete mať prístup prakticky odkiaľkoľvek na svete. Napríklad manažéri gastroprevádzok môžu mať pod drobnohľadom dianie vo svojom podniku aj na cestách. Stačí im na to smartfón s prístupom na internet. Pohodlne dokážu sledovať stav zásob, predaj, objednávky a všetko potrebné.

Stavte na univerzálny POS systém

Pod slovným spojením univerzálny POS systém si môžete predstaviť taký, ktorý podporuje všetky typy zariadení – od mobilov a tabletov cez platobné terminály až po dotykové PC. Pri kúpe nového technického vybavenia sa teda v budúcnosti nebudete musieť obmedzovať na určité typy techniky. Nehovoriac o tom, že do vašej prevádzky to vnesie veľkú dávku variability. A v súvislosti s univerzálnosťou POS systému určite stojí za zmienku aj podpora operačných systémov.

Vedeli ste, že? Pokladničný systém iKelp Pokladňa funguje na všetkom (Android, Windows, iOS, Linux, OS X). Vôbec nič nemusíte inštalovať. S jeho používaním môžete začať okamžite.

Technické vybavenie a softvér iKelp Pokladňa
Zdroj: iKelp Pokladňa

Získajte riešenie šité na mieru

Skôr ako sa rozhodnete investovať do konkrétneho POS systému, odporúčame vám vybraného dodávateľa kontaktovať. Vyžiadajte si ukážku alebo bezplatnú skúšobnú verziu a dajte si zodpovedať všetky dôležité otázky. Jednoducho, snažte sa urobiť všetko pre to, aby ste získali riešenie, ktoré bude šité na mieru vášmu podnikaniu. Pamätajte pritom na to, že dobrý dodávateľ ponúka aj nonstop technickú podporu, a tak sa nemusíte obávať, že v prípade nejakých porúch vám nebude mať kto pomôcť.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard