Platobným terminálom môžete viac získať ako stratiť

Trend v oblasti platenia za služby aj produkty je jasný – do popredia sa čoraz viac dostávajú bezhotovostné platby, ktoré pomaly, ale isto vytláčajú hotovosť. Na druhej strane ešte vždy nájdeme zákazníkov, ktorí uprednostnia platbu v hotovosti. Ako hlava prevádzky preto musíte myslieť na všetkých. Bez akýchkoľvek pochybností však platí, že platobným terminálom môžete viac získať ako stratiť. Na základe nasledujúcich riadkov nám dáte dozaista za pravdu, že patrí aj do vašej prevádzky.

Platobný terminál – najrýchlejší a najjednoduchší spôsob platenia

Prijímanie digitálnych platieb, resp. bezhotovostné platenie predstavuje najrýchlejší a zároveň najjednoduchší spôsob uskutočňovania transakcií. Z tohto dôvodu ho ocenia nielen vaši zamestnanci, resp. vy, ale aj hostia, pre ktorých je väčšinou pohodlnejšie priložiť kartu k terminálu než loviť v peňaženke či vo vreckách hotovosť a čakať na výdavok. Nehovoriac o tom, že žijeme v rýchlej dobe, kde má každý naponáhlo.

Výhody platobného terminálu

Prijímanie platieb v hotovosti sa môže zdať na prvý pohľad ako najspoľahlivejšie riešenie. Keď sa však nad tým zamyslíte, pri preberaní bankoviek a mincí môže dôjsť k chybám a omylom v dôsledku zlyhania ľudského faktora. Takéto riziko pri bezhotovostnej platbe nehrozí.
Okrem toho čím viac hotovosti v prevádzke, tým väčšie riziko jej odcudzenia. Naopak, keď si vyberiete platobný terminál, môžete sa spoľahnúť na ochranu svojich peňazí zo strany banky.

No a pozornosť si zaslúži aj skutočnosť, že zatiaľ čo pre vašich zákazníkov sú digitálne platby prostredníctvom platobného terminálu maximálne pohodlné, pre vás sú veľmi ľahko evidovateľné. A pritom vám môžu byť v budúcnosti prospešné ešte aj pri spracovávaní prípadného vrátenia tovaru alebo pri analyzovaní nákupného správania vašich zákazníkov počas konkrétnych dní či časových úsekov.

Zapamätajte si: Poskytovanie bezhotovostných platieb vo vašej prevádzke vôbec nemusí byť finančne nákladné. V súčasnosti si totiž môžete prenajať registračnú pokladnicu s možnosťou prijímania platieb kartou. Poplatky za platobný terminál vás teda vyjdú na minimum. Výhodou tohto riešenia je aj to, že ak si vyberiete správneho prenajímateľa, bezplatne sa postará o všetko v prípade, že zariadenie sa náhodou pokazí alebo si bude vyžadovať akýkoľvek servis.

registracna pokladnica a platobny terminal iKelp
Registračná pokladnica a platobný terminál na prenájom. Zdroj: iKelp

Bezhotovostné platby vs. platenie v hotovosti

Ako sme naznačili už o čosi vyššie, v rámci umožňovania bezhotovostných platieb myslite aj na zákazníkov, ktorí uprednostnia platbu v hotovosti. Hybridný model, ktorý dáva zákazníkom možnosť platiť oboma spôsobmi, je znakom modernej ekonomiky. Žiadneho z návštevníkov vašej prevádzky totiž nebude nútiť do jedného zo spôsobov platby ani obmedzovať.

Za zmienku však stojí aj psychologický efekt, ktorý v tomto prípade jasne hovorí v prospech bezhotovostných platieb. Jednoducho povedané, zákazníkov „menej bolí“ utratiť peniaze kartou než vo forme hotovosti, ktorú reálne vnímajú vo svojich rukách. Zo štúdií dokonca vyplýva, že zákazníci utrácajú pri platbe kartou až do 18 % viac ako pri platení v hotovosti.

Príklad: Predstavte si, že vaše tržby dosahujú v priemere 1 000 €. Pokiaľ by sa vám ich podarilo navýšiť o zmieňovaných 18 % len vďaka platobnému terminálu, vzrástli by o 180 €. A aj keď by ste náhodou museli zhruba 1 % (18 €) oželieť vzhľadom na transakčné poplatky, stále by ste boli v pluse slušných 162 €. Nemyslite preto len na fakt, že pri absencii bezhotovostných platieb ušetríte na transakčných poplatkoch.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard