Pokladničný systém, ktorý môžete spravovať v pohodlí obývačky

Predstavte si, že ležíte na pláži pri mori, relaxujete na chate alebo oddychujete doma. Vedeli ste, že vo všetkých spomenutých prípadoch môžete mať svoje podnikanie doslova a do písmena ako na dlani? Dnešné pokladničné systémy totiž dokážu bezpečne a efektívne bežať na cloude, vďaka čomu môžete mať prístup k firemným údajom prakticky odkiaľkoľvek na svete. Aké ďalšie benefity prinášajú svojim používateľom? V čom sa líšia od klasických lokálne nainštalovaných POS systémov?

Cloudový POS systém vs. lokálny POS systém

Pod cloudovým pokladničným systémom rozumieme taký POS systém, ktorý ukladá všetky informácie o firme a podnikaní na cloud. Na prístup k firemným údajom teda potrebujete len zariadenie (mobil, tablet, notebook a podobne) s pripojením na internet. Naopak, klasický lokálny POS systém ukladá všetko na lokálne úložisko. Obe riešenia majú svoje výhody.

Výhody cloudového POS systému

 • Vzdialený prístup. K svojmu systému a všetkým firemným údajom máte prístup odkiaľkoľvek na svete.
 • Zálohovanie údajov. V prípade straty či poškodenia firemných zariadení sa nemusíte obávať straty údajov. Keďže všetko je na cloude, stačí sa prihlásiť prostredníctvom iného zariadenia.
 • Škálovateľnosť. Pri výbere pokladničného systému myslite na to, že v budúcnosti možno budete chcieť rásť a expandovať. V súvislosti s tým sa nevyhnete zaobstaraniu viacerých prevádzkových zariadení. A cloudové POS systémy sú navrhnuté práve tak, aby ste mohli kedykoľvek začať používať nové a nové zariadenia. Všetky informácie sú uložené v online prostredí, čiže sa k nim pohodlne dostanete aj z viacerých zariadení naraz. A okrem toho môžete veľmi ľahko vykonávať všetky dostupné aktualizácie a inštalácie.
 • Mobilita. Pri používaní vhodných zariadení môžete vo svojom podniku realizovať mobilné platby či objednávky odkiaľkoľvek v rámci vašich priestorov.
 • Možnosti integrácie. Moderné POS systémy, ktoré bežia na cloude, ponúkajú používateľom zaujímavé možnosti integrácie a synchronizácie s ďalšími „stranami“. Skvelým príkladom je napojenie na externé objednávkové a donáškové portály, čo s obľubou využívajú napríklad reštauračné prevádzky.
 • Nízke počiatočné náklady. Nebudete potrebovať server alebo pevný disk, čo znamená, že eliminujete počiatočné náklady na POS systém.
 • Jednoduchá inštalácia. Sprevádzkovanie systému je rýchle, s inštaláciou, aktualizáciami aj celkovou prevádzkou vám ochotne pomôže dodávateľ POS systému.
 • Sledovanie štatistík. Vďaka cloudovému POS systému máte možnosť kedykoľvek nahliadnuť do všetkých firemných transakcií, histórie predaja či rôznych štatistík.
 • Efektívna prevádzka. Cloudový pokladničný systém nepotrebuje na svoje fungovanie žiadny drahý hardvér, resp. pevný disk. Nehovoriac o tom, že ak sa náhodou pokazí napríklad váš firemný mobil, stačí ho vymeniť za nový. Nemusíte riešiť žiadnu finančne náročnú opravu či výmenu hardvérového zariadenia.


Zdroj: iKelp

Majú cloudové POS systémy aj nejaké nevýhody? Azda za jediný nedostatok môžeme považovať ich závislosť od internetu. Cloudový pokladničný systém si totiž vyžaduje na bezproblémové fungovanie stabilné internetové pripojenie.

Výhody lokálne nainštalovaného POS systému

 • Nezávislosť od internetu. Lokálne nainštalovaný POS systém nepotrebuje na fungovanie internet. Pri neočakávanom výpadku internetu môžete naďalej spracovávať platby a fungovať v podstate ako obvykle.
 • Jednorazová investícia. Počiatočné náklady na zaobstaranie hardvéru, na ktorom pobeží váš POS systém, sú pomerne vysoké. Kompenzáciou je odbremenenie od akýchkoľvek mesačných platieb spojených s jeho prevádzkou.
 • Vyššia bezpečnosť pred únikom dát. Dáta sa ukladajú na lokálne úložiská, máte teda nad nimi plnú kontrolu.

Výhody lokálneho POS systému však nie sú také jednoznačné a jednostranné ako v prípade cloudového riešenia. Čo sa týka nezávislosti od internetu, poprední poskytovatelia internetu sa v súčasnosti vystatujú pomerne spoľahlivými celoplošnými pokrytiami. A keď ide o spomínanú jednorazovú investíciu, mesačné platby za používanie cloudového POS systému budú z dlhodobého hľadiska vždy výhodnejšie. Okrem toho, že nezaťažia firemný rozpočet nárazovo, máte pri nich istotu kooperácie s dodávateľom cloudového POS systému v prípade akýchkoľvek problémov. Naopak, pri prípadných poruchách lokálne nainštalovaného POS systému môže byť náprava problémov zložitejšia a finančne náročnejšia.

Ktorý POS systém sa vám oplatí viac?

Z vyššie uvedeného jednoznačne vyplýva, že cloudový POS systém prináša používateľom podstatne viac benefitov ako klasický lokálny pokladničný systém. Ocenia ho najmä podnikatelia, ktorí rozbiehajú nový biznis, pričom chcú čo najviac eliminovať počiatočné náklady. Nízke mesačné splátky im umožnia začať prakticky ihneď. Rovnako prospešný však bude aj pre všetkých ambicióznych podnikateľov, ktorí majú v pláne rásť, otvárať nové prevádzky či expandovať. Cloudový systém sa jednoducho prispôsobí vašim aktuálnym nárokom.

V konečnom dôsledku však sami musíte zvážiť, ktoré riešenie je pre vás lepšie. Oplatí sa vám viac cloudový POS systém, vďaka ktorému budete môcť spravovať všetku firemnú agendu doslova v pohodlí obývačky? Alebo dáte prednosť tradičnému pokladničnému systému, s ktorým získate nezávislosť od internetu? Či už sa rozhodnete tak, alebo onak, vedzte, že cloudové riešenia sú na vzostupe a rozhodne sa neočakáva, že by sa tento trend zmenil.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard