Otváram prevádzku – aké hardvérové vybavenie budem potrebovať?

Otvorenie prevádzky je veľkým dňom pre každého podnikateľa, no treba sa naň poriadne pripraviť. Platí to nielen o zadovážení dostatočného množstva produktov, resp. o zaistení dostupnosti ponúkaných služieb, ale aj o hardvérovom vybavení. Hrá totiž kľúčovú úlohu v obsluhovaní zákazníkov. Prinášame vám preto prehľad základného hardvérového vybavenia, ktoré by vám nemalo chýbať v deň otvorenia prevádzky.

Nástroj na evidenciu tržieb

Pokojne ho označíme za najdôležitejšie hardvérové vybavenie vašej prevádzky. V zásade môže mať trojakú podobu:

  • klasická registračná pokladnica,
  • všestrannejšia POS pokladňa,
  • komplexný POS systém.

Klasickú registračnú pokladnicu využijete napríklad v malých potravinách, vo večierkach, v autoservisoch alebo v prevádzkach, kde sa často pracuje špinavými rukami. Predurčuje ju na to pevná, robustná konštrukcia so silikónovými tlačidlami. Jej súčasťou býva displej a tlačiareň na účtenky.

Všestrannejšia POS pokladňa zvládne nielen základnú evidenciu tržieb a tlač účteniek, ale napríklad aj nastavovanie vernostných systémov, zliav a podobne. V skutočnosti môže mať podobu väčšieho zariadenia s veľkým displejom. Často sa po nej siaha v rámci obchodov, ktoré sa špecializujú na predaj určitého druhu tovaru (elektrospotrebiče, smartfóny a notebooky atď.).

Komplexný pokladničný systém si môžete predstaviť ako softvér, resp. aplikáciu v hardvérovom zariadení (v počítači, notebooku, tablete, smartfóne atď.). Najväčší rozdiel v porovnaní s inými nástrojmi na evidenciu tržieb spočíva v tom, že dokáže bežať na cloude. To znamená, že vďaka internetovému pripojeniu môžete mať prístup k firemným údajom odkiaľkoľvek. Vzhľadom na to je možné mať neustále pod drobnohľadom dianie vo svojom podniku, stav skladových zásob a podobne. Vo všeobecnosti ide o ideálne riešenie pre všetky typy prevádzok – od maloobchodu cez gastropodniky až po služby.

pokladňa a pokladničný systém

Náš tip: Pri výbere klasickej registračnej pokladnice zvážte, koľko dokladov nablokujete v priebehu jedného dňa. Zatiaľ čo niektoré zariadenia sú rádovo vhodné na blokovanie do 100 dokladov denne, tie výkonnejšie sú prispôsobené na väčšiu vyťaženosť. V rámci voľby pokladničného systému sa zase zaujímajte o to, aké funkcionality vám dokáže dodávateľ poskytnúť (sledovanie skladových zásob, nastavovanie vernostných systémov atď.).

Platobný terminál

V dnešnej dobe čoraz viac ľudí uprednostňuje platbu kartou alebo mobilom. Z tohto dôvodu stojí za zváženie, či sa platobný terminál náhodou neoplatí aj vám. Chcete predsa vyhovieť každému a zároveň dať zákazníkom možnosť výberu, však? Nemusíte sa pritom obávať rizík, moderné POS terminály zaručujú bezpečnosť transakcií.

Náš tip: Zamyslite sa, či využijete mobilný platobný terminál alebo si vystačíte so stacionárnym typom. Kým v reštauráciách môžu zákazníci aj čašníci oceniť možnosť vybavenia platby pri stole, v potravinách, kníhkupectvách a iných obchodoch splní účel aj neprenosné zariadenie.

Platba kartou

Tlačiareň

Ak tlačiareň nie je súčasťou vášho nástroja na evidenciu tržieb, budete potrebovať externé zariadenie. Môžete si vyberať z klasických fiškálnych tlačiarní, moderných eKasa tlačiarní či nefiškálnych zariadení, ktoré využijete napríklad pri tlači objednávok, štítkov alebo iných dokladov.

Náš tip: Ak patríte k malým podnikateľom, ktorí predávajú produkty či služby len niekoľkokrát do roka, zaujímavým riešením môže byť pre vás mobilná tlačiareň k virtuálnej pokladnici.

Pokladničná váha

Váha je nevyhnutnosť pre určité typy prevádzok. Príkladom sú mäsiarstva, potraviny, železiarstva a iné obchody, v ktorých je váženie tovaru prakticky na dennom poriadku. Pokladničnú váhu využijete aj pri vážení kávy, sypaného čaju, cukrárenských výrobkov či populárnej bezobalovej drogérie.

pokladničná váha

Náš tip: V rámci výberu pokladničnej váhy sa zamerajte aj na možnosť jej automatického prenášania hmotnosti do počítača, resp. systému. Nemusíte ručne prepisovať navážený údaj.

Skener čiarových kódov

Čítačky nesmú chýbať v žiadnych obchodoch, kde sa predáva tovar označený čiarovými kódmi. Pokiaľ sa to týka aj vás, pravdepodobne ju budete mať v ruke každý jeden deň. Pri výbere vhodného modelu sa preto zamerajte na jeho ergonómiu aj odolnosť voči prachu, vode alebo pádu.

Náš tip: Pouvažujte nad tým, či bude do vašej prevádzky vhodnejšia mobilná čítačka čiarových kódov alebo káblová verzia. Mobilné skenery sú ľahké, jednoducho sa ovládajú, rýchlo sa pomocou nich skenuje a dajú sa prenášať z miesta na miesto. Ich obmedzenie môže spočívať vo výdrži batérie a v dosahu pripojenia. Káblová čítačka využíva na svoj chod elektrickú energiu, pričom môže byť umiestnená priamo pri pokladni (napr. v potravinách).

Počítač/monitor

Vyššie zmieňované pokladničné systémy síce môžu fungovať aj bez počítača, resp. monitora (napr. na tablete alebo smartfóne), ale niektoré úkony priamo v prevádzke urobíte rýchlejšie, pohodlnejšie a prehľadnejšie spoza veľkej obrazovky. Nielenže na nej uvidíte rozpracované objednávky či transakcie, ale umožní vám aj spravovať celú prevádzku.

Náš tip: Ak vlastníte či prevádzkujete reštauráciu, potraviny, obchod s oblečením či iný podnik, v ktorom sa vyžaduje rýchla obsluha zákazníkov pri pokladni, dobrým riešením pre vás môže byť dotykový monitor.

Dotykový monitor

Bezpečnostný systém

Kamery, alarmy aj prístupové systémy sú najúčinnejšou ochranou vášho personálu aj celého podniku pred krádežami a neoprávnenými vstupmi. Vďaka širokej trhovej ponuke si ich dnes môže dovoliť prakticky každý podnikateľ. Môžete siahnuť po lacných atrapových kamerách, ktoré slúžia výlučne na odstrašenie zlodejov, alebo po efektívnych bezpečnostných systémoch, vďaka ktorým budete mať pod kontrolou všetky priestory.

Náš tip: Môžete si zvoliť bezpečnostný systém so zvukovým alebo svetelným alarmom, prípadne s upozornením cez internet či prostredníctvom GSM (SMS, prezvonenie).

Multifunkčné zariadenie pre vašu prevádzku

Pri otváraní prevádzky sa zvyčajne počíta každé jedno euro. V snahe čo najviac minimalizovať vstupné náklady môžete zvážiť napríklad aj prenájom multifunkčných zariadení, ktoré v sebe kombinujú plnohodnotnú pokladňu, platobný terminál, eKasu, skladovú evidenciu a mnoho ďalšieho. Na výber máte zo základných mobilných pokladníc s možnosťou prijímania platieb aj z komplexnejších zariadení s obrazovkou.

Náš tip: Kontaktujte niektorého z našich produktových špecialistov. Ochotne vám pomôže s výberom vhodného hardvérového vybavenia pre vašu prevádzku, a to bez ohľadu na to, či ju ešte len otvárate alebo ju idete inovovať.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard